Digitální pevnost

17. července 2008 v 20:51 | Cukrblik |  Dan Brown
Ve spoustě thrillerů se to jen hemží pal­nými zbraněmi, bombardéry, tanky a vý­bušninami. V tomto se příliš nebojuje na zemi ani ve vzduchu (i když trochu samo­zřejmě taky), nýbrž na harddiscích počí­tačů, a výbušninou tady není semtex, ale cosi záhadného, co se jako bájná obluda vynořilo z počítačové sítě.
Geniální programátor Ensei Tankado vytvořil nerozluštitelný kód, který kdyby se dostal do oběhu, ochromil by veškerou zpravodajskou činnost USA a dal vol­nou ruku kdekomu - včetně teroristů. By­lo by něco takového možné? Zdá se, že ano, protože obrovský, neuvěřitelně vý­konný TRANSL TR, počítač amerického
Úřadu národní bezpečnosti, se na něm doslova zavaří - a neuspěje. Tvůrce kódu je však nalezen mrtev v jednom sevill­ském parku, aniž by komukoli stihl předat klíč. Z jeho prstu ale zmizel prsten pokry­tý podivnými znaky, který všem, kdo s ním mají co do činění, přináší násilnou smrt ...
Virtuální "bombu", která hrozí nepřed­stavitelnými následky nejen pro bezpečí USA, ale i celého světa, se zatím v Ameri­ce pokouší zneškodnit dešifrantka Susan Fletcherová, půvabná dáma s brilantním mozkem matematického génia. Ze všech sil se snaží zachránit ty, jimž věří, ale její boj se brzy stává bojem o vlastní život a posléze i o život muže, jehož miluje.
Příběh, v němž se dobro mísí se zlem a nikdo není, kým se zdá být, musí uchvá­tit snad každého, kdo alespoň jednou v životě seděl u počítače a odeslal aspoň jediný mail. A jako ve všech románech Dana Browna se neodbytně vtírá otázka: Co z toho je pravda a co spisovatelská fikce? Co všechno se děje za zamčenými dveřmi vládních organizací? Kdo nám čte naši elektronickou poštu a kdo je scho­pen kvůli ní i vraždit? Kdo ... Ale jděte, vždyť je to jenom příběh!
Ale můžeme si tím být opravdu jistí???

Použitá literatura :

BROWN, D. Digitální pevnost. Praha : Metafora 2005.
 


Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama